Poradnik

Najlepszych producentów

MIEJSCE POD KOMINEK
W miejscu gdzie ma stanąć kominek przylegające ściany i sufit powinny być wykonane z materiałów niepalnych, otynkowane w budynkach drewnianych ściany i sufit w miejscu gdzie ma stanąć kominek o ile nie da się usunąć materiału łatwopalnego i zastąpić go mat. nie palnym, powinno się wykonać dodatkową ściankę z mat. nie palnego z wentylowaną pustką powietrzna strop w miejscu usytuowania kominka powinien mieć odpowiednią nośność którą powinien sprawdzić projektant lub kierownik nadzorujący inwestycję w przypadku gdy strop nie ma odpowiedniej wytrzymałości należy pod kominek wykonać fundament w miejscu gdzie ma stanąć kominek nie należy układać materiałów izolacyjnych (styropian itp.) podłoga przed kominkiem powinna być zrobiona z materiału nie palnego terakota, granit marmur, oraz zaleca się wyłożenie tym materiałem również powierzchnie pod kominkiem zapewni ona odpowiednią czystość powietrza konwekcyjnego opływającego wkład oraz zabezpieczy przed wypadnięciem żaru. Zaleca się żeby kanał dymowy był usytuowany po środku planowanego kominka a w wersji narożnej bliska rogu, co umożliwi prawidłowe podłączenie urządzenia, zaleca się także wykonanie projektu kominka i na tej podstawie dokonania lokalizacji komina oraz umieszczenia trójnika do podłączenia wkładu kominkowego na odpowiedniej wysokości pomieszczenie do montażu kominka powinno być odpowiednio wykończone tzn. po pracach związanych z zapyleniem (gładzie, itp)
KOMIN
Podstawą prawidłowego funkcjonowania kominka jest odpowiedni przewód spalinowy. Poniżej przygotowaliśmy informację które pomogą Państwu wybrać odpowiedni system Komin do kominka powinien spełniać następujące wymagania:
Ze względu na bezpieczeństwo i prawidłowe funkcjonowanie kominka wszystkie powyższe zalecenia powinny być spełnione jednocześnie Kominy zbudowane są z reguły wcześniej niż dokonuje się wyboru wkładu kominkowego dlatego parametry komina dobiera się w przybliżeniu fi 200 lub kanał 20*20. Do regulacji ciągu w kominie tzn. do jego zmniejszenia lub zwiększenia można zastosować moderator ciągu
Wyróżniamy następujące typy kominów:
WYBÓR WKŁADU KOMINKOWEGO
Dokonując wyboru wkładu kominkowego zalecamy zwrócić uwagą na następujące cechy:
Przeznaczenie paleniska:
Wielkość i moc paleniska:
Kształt fasady przeszklenia:
Sposób otwierania drzwiczek:
Wykończenie fasady:
Sposób usuwania popiołu:
Sposób oczyszczania przeszklenia:
Możliwość dystrybucji gorącego powietrza:
Parametry:
Okres funkcjonowania:
CIEPŁO Z KOMINKA
Kominek jako urządzenie główne lub wspomagające ogrzewanie
Zalety
Wady
System dystrybucji ciepłego powietrza | Grawitacyjny
Zalety
Wady
Z wymuszeniem mechanicznym
Zalety
Wady
Ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym podpiętym do instalacji c.o.
W tym akapicie zestawiliśmy istotniejsze cechy wkładów z płaszczem wodnym w porównaniu do wkładów ogrzewających powietrzem
Zalety
Wady
Podsumowując podajemy kilka warunków prawidłowego działania ogrzewania kominkiem -dobór odpowiedniego projektu budynku, z odpowiednim rozkładem pomieszczeń i lokalizacją kominka (system ogrzewania powietrzem)
WENTYLACJA I NAWIEW ŚWIEŻEGO POWIETRZA
W tym punkcie poświęcimy uwagę wentylacji oraz nawiewowi powietrza. Kominki z paleniskami zamkniętymi potrzebują do spalenia 1 kg drewna 6m3 powietrza, w praktyce na godziną zużywają ok 80-210 m3 powietrza. Brak sprawnie funkcjonującej wentylacji i dopływu świeżego powietrza z zewnątrz, jest najczęściej przyczyną śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla.

EKOTHERM

Świdnica, ul. Wrocławska 33/2
tel.: 074/8520856; 602 188 144
e-mail: ekokominki1@wp.pl , swidnica@ekokominki.pl

PRODUKCJA

Stary Jaworów 27
Trasa Świdnica – Strzegom
Tel. 602 188 144